Odmowa odszkodowania, czujesz się oszukany, masz wątpliwości czy postępowanie w sprawie wypadku, kolizji drogowej, kradzieży pojazdu prowadzone jest właściwie, napisz do mnie !

Przerwij łańcuch niemożności!


Jak PZU S.A zrobi z ciebie przestępcę.

Po prawo i sprawiedliwość? Nie do Bielska-Białej

Zadbaj o swoje interesy

Na dobrą sprawę, w twoim interesie leży nieco inna kolejność czynności na miejscu wypadku. Jednak ustawodawca, zresztą bardzo słusznie, zadbał wpierw o interesy ogółu uczestników ruchu drogowego. Co ci może umknąć, a będzie dla ciebie tak ważne w niedalekiej przyszłości?

Świadkowie ! Zapomniałeś o świadkach, a ci - przepraszam są chlubne wyjątki - zrobią wszystko aby opuścić miejsce zdarzenia przed przyjazdem policji. Mają na to sporo czasu - patrz poprzedni rozdział. Kiedy ty miotasz się aby udzielić pierwszej pomocy i biegasz z trójkątem ostrzegawczym, kierowcy stojący w korku mogą ci dawać delikatnie do zrozumienia, abyś usunął pojazd z jedni, bo gdzieś tam się śpieszą. Nie ulegaj takiej presji i rób swoje, bo to twój obowiązek i uzasadniony interes.

Po trawniku, po wysepkach, po poboczu, po chodniku będą próbować ominąć rozbite pojazdy, bo przecież kilkanaście metrów dalej kusi pusta droga. W ten sposób, bezpowrotnie tracisz szansę na ustalenie kilku świadków, którzy jadąc za tobą mogli widzieć cały przebieg wypadku jak na filmie.

Jeżeli ktoś ci pomaga, chociaż niech spróbuje ponotować marki i numery rejestracyjne tych pojazdów. Resztą, tj. ustalaniem, zajmie się policja. Możesz też spotkać się z odmową kiedy poprosisz o nazwisko i adres. Z pewnością pozostaną na miejscu ci świadkowie, którzy mają w tym własny interes i ci, którzy oczekują na pomoc medyczną. Problem w tym, że ich interesy nie zawsze pokrywają się z twoimi. Każdy z nich, często nieświadomie, przedstawi nieco inną wersje wydarzeń. Ale tych z przezorności zanotuj, imię, nazwisko i adres. Sam też jesteś obowiązany podać swoje dane na żądanie innych uczestników wypadku. Jest to obowiązek ustawowy.


Art. 44. 1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.


Znowu możesz spotkać się z odmową typu, "panie, tym się zajmie Policja". Trzeba wtedy łagodnie argumentować i przy okazji przytoczyć treść stosownego przepisu i samemu okazać dokumenty. Czym więcej zgromadzisz informacji o świadkach i uczestnikach zdarzenia, tym lepiej będziesz mógł kontrolować dalszy bieg wydarzeń. Nie będę tu opisywał wszystkich pułapek i niespodzianek jakie mogą cię spotkać w przyszłości, ale tam gdzie w grę wchodzą pieniądze nie ma sentymentów. Np. mężczyzna wskutek cudownej transformacji stanie się później kobietą, a kierujący pasażerem. Jeżeli się nie zabezpieczysz, może dojść do sytuacji, że będziesz później bezradny jak małe dziecko. Rozmawiaj ze wszystkimi i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Co warto jeszcze zanotować dodatkowo - tu znajdziesz kompletny wykaz. Wydrukuj i woź w schowku.

Administrator

 
Dlaczego odmowa odszkodowania
Ile może kosztować adwokat? - odmowa odszkodowania